Holubky: zelné závitky

Ingredience:

1 hlávka zelí  (nejlépe letní, zploštělá)
1 kg mletého masa mix ( vepřové, bůček,uzené)
500 g rýže
4 velké rajské protlaky
2 lžíce mleté papriky ,může být i uzená
česnek sušený
1 cibule
sůl
pepř (nemusí být)
olej
trochu octa

Postup:

Do hlubokého hrnce dáme vařit celou omytou hlávku zelí zbavenou středového košťálu, přidáme trochu octa,vaříme doměkka .Jednotlivé listy musí jít oddělit od hlávky. Takto uvařené zelí necháme vystydnout, rozebereme na jednotlivé lupeny , ze kterých seřízneme tvrdý hřbet.
Rýži uvaříme běžným způsobem,dáme stranou. Na pánvi osmažíme na oleji cibulku ,přidáme mleté maso, papriku, koření a smažíme,aby maso nebylo syrové. Na závěr přidáme rajský protlak .Masovou směs smícháme s rýží, popř. dosolíme .Touto směsí plníme zelné listy .List vezmeme do dlaně vložíme cca 2 lžíce směsi (podle velikosti listu) nejprve zelí přehneme směrem vpřed,jako kdybychom chtěli rolovat , poté založíme boční strany a pokračujeme v rolování . Takto naplněné listy klademe do hrnce,který můžeme vyložit pokrájenými kousky zelných listů nebo uzenými žebírky.Zalijeme rajskými protlaky ,které smícháme s vodou . Holubky by měli být skoro ponořené. Při vaření je nutné pár krát hrncem zahýbat,ať se nám holubky nepřipálí . Dusíme cca 30 minut,jelikož maso a ostatní suroviny nejsou syrové.
Holubky můžete také místo dušení v rajské šťávě zapékat. Postup je stejný, jen místo hrnce je vložíme do pekáčku a dáme zapéct, obvykle bez rajské šťávy . Podáváme s chlebem

Iveta Gaborová

9 comments

 1. No fuj jak to vaříte takhle se to nedělá žádnej česnek ani ocet fuj ani uzený
  Ani omáčka to varej Tatary
  Pravý vychodnarsky holubky se dělaj jinak.
  To málo kdo umí.

  1. Holubky jsou Východňárské jídlo? ‍♀️No možná by jste si nejdříve měla zjistit fakta a pak kritizovat. Já se tedy dělají? Nechám se ráda poučit

 2. To je typické, Roma místo aby měli radost z knihy tak kritizují. Každý vaří tak jak ho doma naučili. Páni a dámy kritizující, vydejte svou kuchařku.

 3. Správně.Klasický holubky se dělají trochu jinak.Tohle už je moderna a ta s klasikou nemá nic společnýho.Na dno hrnce se má dát jedna malá lahvička kysanýho zelí a na to se položí uzený bůček i skostí.A mimochodem do holubků se dává taky uzený bůček ale nakrájený na kostičky spolu s mletým masem.To je pravej cigánskej holubek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *