Fazolová polévka

Romská tradiční jídla byla vždy formována spolu s romskou kulturou. Původ Romů sice není zcela jistý, neboť se jedná o kočovný národ, avšak vzniklo díky tomu mnoho unikátních pokrmů spojující různé kuchyně z těch států, ve kterých se Romové alespoň na chvíli usadili. Například se u nich často setkáte jak s paprikou oblíbenou především u Maďarů, tak se zvykem výrazně kořenit jako u Indů, nebo třeba s využíváním kysaného zelí, jak je zvykem ve východní Evropě.

Jedním z nejdůležitějších romských receptů je fazolová polévka (fasuľa), která se podává na Štědrý večer jako tradiční jídlo. Ačkoliv jsou fazole většinou považovány za surovinu pro chudé, tato polévka symbolizuje blahobyt a dostatek, a to především díky přidaným sušeným švestkám, které jí dodají nezvyklou sladkou chuť. Tento výtečný recept je přitom velmi jednoduchý, a proto je to skvělá příležitost, pokud si romskou kuchyň chcete zatím jen vyzkoušet.

Suroviny

 • Velké fazole (bílé, červené, nebo i oboje)
 • Kořenová zelenina
 • Sušené švestky
 • Brambory
 • Párek
 • Sůl a pepř

Postup

 1. Nejprve namočíme fazole a necháme přes noc změknout. Tradiční polévka se vaří dlouho, a proto jsou vždy lepší sušené fazole než ty z konzervy.
 2. Namočíme švestky a necháme je, dokud nezměknou. To bude trvat kratší dobu než namáčení fazolí, i tak však raději počítejte s časem v řádu desítek minut. Počet záleží na množství polévky, avšak do průměrného hrnce bude stačit hrst švestek.
 3. Do hrnce s vodou přidáme fazole spolu se švestkami a nadrobno nakrájenou kořenovou zeleninou. Osolte podle chuti. Vařte, dokud fazole a zelenina nezměkne.
 4. Mezitím si uvařte brambory. Uvařené poté nakrájejte na kostičky.
 5. Do polévky přidejte nakrájené brambory a párek.
 6. Polévku nechte ještě chvíli povařit, aby brambory získaly její chuť.

Tip: Polévku podávejte s chlebem, nebo si vyzkoušejte upéct tradiční romské packy marikl’a.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *